Apatyt właściwości i znaczenie
Grupa: kamień półszlachetny z gromady fosforanów
Barwa: niebieskozielona, zielonożółta, brudnozielona, różowa, fioletowa, brunatna; może być bezbarwny
Wzór chemiczny: Ca5X(PO4)3 gdzie X=F, Cl, OH
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: heksagonalny
Twardość w skali Mohsa: 5; kruchy
Gęstość: 3,16-3,23 g/cm³
Współczynnik załamania światła: 1,628- 1,649
Łupliwość: wyraźna
Przełam: nierówny, muszlowy
Pleochroizm: bardzo silny
Pochodzenie: pegmatyty, utwory pneumatolityczne, skały osadowe, rozsypiska
Występowanie: Birma, Brazylia,Indie, Kenia, Madagaskar, Meksyk, RPA, Sri Lanka, USA.
Apatyt - opis kamienia
Apatyt to kamień półszlachetny który należy do kategorii minerałów fosforanowych i został po raz pierwszy nazwany w 1786 roku przez niemieckiego geologa. Jednak w XIX wieku odkryto, że oryginalny kamień został nieprawidłowo sklasyfikowany, a zapis został wyjaśniony. Składa się z fosforanu wapnia oraz dodatkowo zawiera fluor, chlor lub grupy wodorotlenowe.
Istnieje wiele wariantów kamieni apatytu dzięki zawartości domieszek różnych pierwiastków mogą występować w odcieniach żółtego, niebieskiego, zielonego, szarego lub brązowego. W szczególności niebieskie kamienie szlachetne są cenione za ich piękno, a niebieski apatyt jest często preferowany w porównaniu z innymi kolorami. Niebieskie kryształy apatytu mogą różnić się kolorem, od bardziej indygo do bardzo poszukiwanego neonowego błękitu, który przypomina turmaliny Paraiba.
Nazwa Apatytu pochodzi od greckiego słowa “apatao”, co oznacza “oszukiwać” lub “zwodzić”, nawiązując do jego podobieństwa do innych kamieni półszlachetnych , co często prowadzi do pomyłek z minerałami takimi jak turmalin, topaz czy oliwin.
Jak dbać o apatyt?
Apatyt wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, a następnie umieścić na krótko w nasłonecznionym miejscu. Jest bardzo wrażliwy na wahania temperatury. W wysokiej temperaturze może nawet stracić lub zmienić barwę.
W skali Mohsa twardość jest na poziomie 5, więc jest kamieniem kruchym.
Biżuteria z apatytem
Z uwagi na swój kolor, apatyt jest kamieniem który idealnie sprawdzi się w biżuterii. Odcienie niebieskiego koloru w połączeniu ze złotem lub srebrem pozłacanym bardzo dobrze komponują się w kolczykach czy bransoletkach. Kolczyki wiszące z apatytem w formie kropli pięknie zdobią kobiece ucho, natomiast delikatna bransoletka damska srebrna pozłacana np. z sieczki apatytu świetnie łączy się z jasną stylizacją.
Apatyt właściwości kamienia
Apatyt, podobnie jak wiele innych kamieni szlachetnych, ma wiele zalet i ma wiele znaczeń. Ludzie odkryli, że niektóre właściwości apatytu to na przykład pomoc w motywacji, pewności siebie i samoakceptacji.
Kryształy apatytu mogą być również wykorzystywane do poprawy zdrowia fizycznego. Może to być szokiem, ale związki chemiczne podobne do apatytu znajdują się w naszych zębach i kościach. W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że kryształ apatytu ma fizyczne korzyści – ludzie używali go do tłumienia głodu i przyspieszania metabolizmu. Niektórzy uznali go również za bardzo przydatny do wspomagania gojenia kości, zębów i chrząstek.
W czym pomaga apatyt?
• Redukuje dyskomfort związany z bólem zębów i gardła.
• Wspiera proces leczenia chorób płuc, zapalenia oskrzeli, infekcji górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń funkcjonowania tarczycy.
• Przyspiesza powrót do zdrowia po chorobach.
• Wspomaga proces gojenia się złamanych kości.
• Poprawia zdolność skupienia i koncentracji.
• Redukuje objawy napadowego pocenia się.
Do jakiej czakry należy apatyt?
Apatyt z uwagi na kolor jest związany z czakrą gardła, zwaną także czakrą Vishuddha. Czakra gardła ma związek z kolorem niebieskim i jest powiązana głównie z naszymi zdolnościami komunikacyjnymi. Używanie apatytu w odcieniach koloru niebieskiego może odblokować czakrę gardła, co ułatwia komunikację i wyrażanie siebie. Oznaki zablokowanej czakry gardła mogą obejmować uczucie niepokoju społecznego i nieśmiałości, trudności w wyrażaniu siebie i niepewność.